Final SC High School cross country polls

November 6, 2012 

BOYS

CLASS 4A

Rank, Team (Prev.)

1. Lexington (1)

2. Mauldin (5)

3. Wade Hampton (3)

4. Wando (4)

5. Fort Mill (2)

6. Riverside (6)

7. Clover (9)

8. Stratford (NR)

9. Dorman (NR)

10. Northwestern (7)

CLASS 3A

Rank, Team (Prev.)

1. Daniel (1)

2. Hilton Head (2)

3. Socastee (5)

4. Eastside (3)

5. Blue Ridge (4)

6. Darlington (NR)

7. Wren (10)

8. James Island (8)

9. Clinton (NR)

10. St. James (NR)

CLASS 2A

Rank, Team (Prev.)

1. Pendleton (2)

2. Academic Magnet (4)

3. Waccamaw (1)

4. Bishop England (3)

5. Landrum (5)

6. Liberty (6)

7. Pelion (8)

8. Cheraw (7)

9. Ninety Six (9)

10. Aynor (10)

CLASS A

Rank, Team (Prev.)

1. St. Joseph's (2)

2. Christ Church (1)

3. Greer Middle College (4)

4. Greenville Tech Charter(3)

5. Governor's School (A&M) (5)

6. Braisher Middle College(7)

7. Southside Christian (6)

8. McBee (8)

9. Green Sea-Flyod (NR)

10. Latta(NR)

SCISA

Rank, Team (Prev.)

1. Porter Gaud (1)

2. Spartanburg Day (3)

3. Trinity-Byrnes (2)

4. Pinewood Prep (4)

5. Spartanburg Christian (5)

6. Hammond (7)

7. Florence Christian (8)

8. Heathwood Hall (6)

9. Hilton Head Prep (9)

10. Kings Academy (NR)

TOP 10 INDIVIDUALS

1. Andre Ivankovic, Daniel

2. Tony Morales, Lexington

3. Jack Manesiotis, Hilton Head

4. Zack Langston, Lexington

5. Brent Demarest, Porter Gaud

6. Gabriel Haughey, Daniel

7. Michale Lantz, Blythewood

8. Blake White, Lexington

9. Andrew Gawryluk, Wando

10. James Quattlebaum, Christ Church

GIRLS

CLASS 4A

Rank, Team (Prev.)

1. Lexington (1)

2. Wade Hampton (3)

3. Wando (2)

4. Riverside (4)

5. Dorman (6)

6. JL Mann (5)

7. Rock Hill (8)

8. Dutch Fork (7)

9. Spartanburg (NR)

10. Summerville (NR)

CLASS 3A

Rank, Team (Prev.)

1. James Island (2)

2. Hilton Head (4)

3. Chapin (1)

4. Daniel (5)

5. Eastside (3)

6. Wren(9)

7. Greenville (6)

8. AC Flora (7)

9. Emerald (NR)

10. Travelers Rest (8)

CLASS 2A

Rank, Team (Prev.)

1. Landrum (2)

2. Waccamaw (1)

3. Bishop England (3)

4. Pelion (4)

5. Pendleton (5)

6. Academic Magnet (6)

7. Aynor(NR)

8. Indian Land (8)

9. Woodland (NR)

10. Cheraw (9)

CLASS A

Rank, Team (Prev.)

1. St. Josephs (1)

2. Christ Church (3)

3. Southside Christian (2)

4. Greer Middle College (4)

5. Braisher Middle College(5)

6. Green Sea-Floyd (NR)

7. Tamassee-Salem (NR)

8. Governor's School (A&M) (6)

9. Charleston Charter (7)

10. Carver's Bay (NR)

SCISA

Rank, Team (Prev.)

1. Heathwood Hall (1)

2. Spartanburg Christian (4)

3. Hammond (3)

4. Pinewood Prep (2)

5. Spartanburg Day (7)

6. Ashley Hall (5)

7. Trinity-Byrnes (6)

8. Lawrence Manning (10)

9. Cardinal Newman (9)

10. Wilson Hall (8)

TOP 10 INDIVIDUALS

1. Laura Miller, JL Mann

2. Evie Tate, Spartanburg

3. Megan Stahlberger, Airport

4. Logan Morris, Spartanburg Christian

5. Georgia Compton, Wando

6. Faith Lifer, Hilton Head

7. Emma Jennings, Byrnes

8. Ashbrook Gwinn, Mead Hall

9. Ashley Hrubala, Dorman

10. Samanthan Koening, Chapin

The State is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service