High school basketball playoff scoreboard

February 13, 2013 

Girls

Monday’s Games

CLASS 3A

Upper State

Wren 65, Clinton 37

Berea 52, Chapin 48

Seneca 44, Union County 40

Dreher 66, Blue Ridge 33

Greenville 57, A.C. Flora 42

Daniel 81, Broome 39

Walhalla 75, Chester 38

Lower State

Myrtle Beach 59, Hartsville 38

Stall 56, Airport 49

Socastee 58, Manning 54

N. Myrtle Beach 53, Darlington 40

Hilton Head 52, Gilbert 16

Crestwood 46, Georgetown 41

Hanahan 39, Strom Thurmond 23

CLASS A

Upper State

McCormick 59, Greenville Tech 26

C.A. Johnson 48, Fox Creek 27

St. Joseph 68, Ware Shoals 14

McBee def. Blackville-Hilda

Christ Church 58, Calhoun Falls 15

Ridge Spring Monetta 41, Great Falls 26

Brashier Middle College 40, Dixie 30

Lower State

Whale Branch 58, Lincoln 18

C.E. Murray 70, Johnsonville 49

Cross 42, Bethune-Bowman 28

Hemingway 45, Hannah Pamplico 30

Timmonsville 71, Lake View 23

Estill 63, Baptist Hill 38

Carvers Bay 57, Latta 56

Denmark-Olar 50, St. John’s 30

C.A. Johnson 48

Fox Creek 27

CAJ: Nakia Owens 16, Young 7, Kaitlin Pickens 14, Bryant 9, Melton 2. FC: Sheppard 2, Bloedel 9, Johnson 2, Green 5, Moore 9.

Tuesday’s Games

CLASS 4A

Upper State

Ridge View 52, Lancaster 48

J.L. Mann 57, Spartanburg 54

Spring Valley 72, Rock Hill 30

Wade Hampton 50, Woodmont 38

Greenwood 74, Gaffney 49

Dorman 67, Westside 41

Mauldin 35, Clover 32

South Pointe at Northwestern

Lower State

Dutch Fork 57, Irmo 29

Aiken 59, Blythewood 41

Colleton County 54, Wando 45

North Augusta 63, Carolina Forest 48

Summerville 69, West Florence 59

Goose Creek 35, Ashley Ridge 24

Lexington at Sumter

Fort Dorchester at West Ashley

Ridge View 52, Lancaster 48

At Ridge View

RV: Jenkins 1, Goodwin 4, B. Johnson 8, Jontay Mitchem 13, Alexus Jackson 15, Shanika Johnson 11. L: Ross 1, Chanda Nivens 18, Davis 6, Thorne 2, Staton 3, Gallis 5, Phoebe Johnson 10, Robertson 3.

Dutch Fork 57, Irmo 29

At Dutch Fork

DF: Green 4, Robinson 7, Shull 8, Wigfall 2, Frasier 2, Morgan Williams 12, Alaina Coates 22. I: Clea 2, Baylor 4, Ke’Asia Jackson 13, Jabber 7, Carter 3

Spring Valley 72, Rock Hill 30

At Spring Valley

SV: Akia Dunlap 21, Greene1, Smith 9,Jones 2, Cierra Carter 14, Davis 8, D. Hill 2, Taylor 2, B. Hill 9, Joyner 2, Fleming 2. RH: Knox 2, Jones 2, Asia Potts 12, Young 6, Dorsey 5, Simpson 3. Rec: SV 20-4; RH 11-12.

CLASS 3A

Upper State

Lower Richland 44, Southside 24

Lower State

Orangeburg-Wilkinson 87, Midland Valley 17

Orangeburg-Wilkinson 87

Midland Valley 17

At Orangeburg

OW: Vondria Ritter 16, Nabresha Hughes 16, Saukita Glover 15, Tchenavia Jackson 14, Snipes 6, Johnson 5, James 4, Houser 4, Grevious 4, Mitchell 2. MV: Dunbar 7, Abney 6, Bates 4

CLASS 2A

Upper State

Pendleton 52, Ninety Six 48

Fairfield Central 48, Chesterfield 18

Cheraw 50, Eau Claire 37

Landrum 43, Newberry 42

MidCarolina at Blacksburg

Chesnee at Abbeville

Central at Keenan

Columbia at Andrew Jackson

Lower State

Battery Creek 57, Silver Bluff 18

Bishop England 88, Bamberg-Ehrhardt 34

Burke 55, Wade Hampton (H) 44

Kingstree 60, Marion 27

Lake City 60, Waccamaw 33

Mullins 73, Lee Central 60

Ridgeland-Hardeeville 55, Calhoun County 28

Dillon 66, Lake Marion 50

Fairfield Central 48, Chesterfield 18

At Fairfield

FC: Jada Martin 20, Chelsea Seibles 10, Davis 9, Moore 5, Thompson 2, Pearson 2. C: Joines 6, Brown 6, White 3, Watts 3. Rec: FC 18-4.

CLASS A

Upper State

Lamar 48, Hunter-Kinard-Tyler 30

Boys

Tuesday’s Games

CLASS 3A

Upper State

Eastside 85, Dreher 70

Lower Richland 78, Greer 69

Southside 79, Chapin 43

A.C. Flora 68, Travelers Rest 63

Daniel 77, Clinton 43

Chapman 65, Belton-Honea Path 57

Chester 67, Emerald 59

Seneca 69, Woodruff 56

Lower State

Orangeburg-Wilkinson 67, Brookland-Cayce 43

Crestwood 63, North Myrtle Beach 58

Darlington 85, Wilson 71

Hartsville 84, Georgetown 66

Hilton Head 60, Midland Valley 50

Myrtle Beach 36, Marlboro County 33

R.B. Stall 55, Airport 52

Strom Thurmond 55, Hanahan 37

Stall 55, Airport 52

At Stall

A: Manny Polston 18, Quan Bovain 12, Forrest Arnold 11, Steward 3, Frazier 2, Sheckelford 2, Collins 2, Goldwire 2. S: Jordan Caswell 12, Seth McKelvey 10, Moultrie 9, K. Washington 8, A. Washington 6, Cedano 6, Sierra 3. Rec: A 15-10, S 13-10. Source: A.

Orangeburg-Wilkinson 67, Brookland-Cayce 43

At Orangeburg

OW: Tauree Curry 18, Tashombe Riley 18, Johnson 2, Charley 2, Green 4, Caldwell 3, Lewis 6, Howard 3, Rice 3, Davis 4, Riley 4. BC: Stinson 12, Holman 9, Gantt 8, Amaker 6, Walker 4, Jones 2, Daniels 2.

CLASS A

Upper State

Christ Church 84, Tamassee-Salem 44

Fox Creek 59, McBee 56

Greenville Tech 71, Calhoun Falls 47

Lewisville 72, Ridge Spring-Monetta 39

McCormick 58, Southside Christian 52

Ware Shoals 60, St. Joseph 51

C.A. Johnson at Wagener-Salley

Hunter-Kinard-Tyler at Lamar

Lower State

Carvers Bay 65, Latta 57

Johnsonville 76, Hemingway 55

Baptist Hill 56, Bethune-Bowman 44

Whale Branch 80, Cross 33

C.E. Murray 59, Green Sea Floyds 54

Timmonsville 61, Hannah-Pamplico 50

Estill at Military Magnet

St. John’s at Allendale Fairfax

Today’s Games

CLASS 4A

Upper State

Byrnes at Hillcrest

Rock Hill at Gaffney

Dorman at Laurens

Northwestern at Spring Valley

Nation Ford at South Pointe

Wade Hampton at T.L. Hanna

Clover at Irmo

Spartanburg at Easley

Lower State

Richland Northeast at North Augusta

West Ashley at fort Dorchester

Dutch Fork at Sumter

Bluffton at Wando

Beaufort at Goose Creek

Conway at Aiken

South Florence at Summerville

Ridge View at Lexington

CLASS 2A

Upper State

Batesburg-Leesville at Landrum

Chesnee at Abbeville

Carolina at Newberry

Saluda at Crescent

Chesterfield at Keenan

Columbia at Cheraw

North Central at Indian Land

Andrew Jackson at Fairfield Central

Lower State

Ridgeland-Hardeeville at Calhoun Co.

Silver Bluff at Battery Creek

Wade Hampton at woodland

Bishop England at Edisto

Waccamaw at Lake Marion

Andrews at Marion

Kingstree at Dillon

Mullins at Lake City

SCISA Boys

regular season

Cardinal Newman 68, First Baptist 55

At Cardinal Newman

CN: Austin Ajukwa 27, Jacob August 15, John Ragin 11, Joe Armstrong 11, Halfacre 2, Brown 2. FB: B. Allen 23, Richardson 11, Keisler 8, Gramling 3, Moring 3, McNeil 2, Boklet 2. Rec: CN 15-10.

Providence Day (N.C.) 62, Heathwood Hall 46

At Heathwood Hall

PD: Jordan Watkins 14, Bryon Fields 11, Chaz Raye 10, Grant Williams 10, Mills 8, Johnson 4, Bowser 4, Howard 1. HH: Bradley Singleton 16, Vaughn 8, Flemming 6, Ryan 5, Underwood 5, Blue, Caldwell 2, Brandner 2.

Richard Winn 34, Southside Christian 17

The State is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service