High school basketball playoff scoreboard

February 16, 2013 

Boys

Friday’s Second-Round Games

CLASS 4A

Upper State

South Pointe 60, T.L. Hanna 53

CLASS 3A

Upper State

Daniel 48, Southside 42

A.C. Flora 81, Chapman 68

Eastside 95, Seneca 62

Lower Richland 68, Chester 53

Lower State

Myrtle Beach 60, Orangeburg-Wilkinson 51

Darlington 73, Strom Thurmond 64

Crestwood 72, Stall 63

Hartsville 96, Hilton Head Island 46

CLASS A

Upper State

Christ Church 71, Lamar 66

Fox Creek 65, McCormick 60

C.A. Johnson 59, Ware Shoals 55

Greenville Tech at Lewisville

Lower State

C.E. Murray 67, Baptist Hill 52

Carvers Bay 58, Military Magnet 35

Johnsonville 67, Allendale-Fairfax 41

Whale Branch 62, Timmonsville 46

C.A. Johnson 59, Ware Shoals 55

At Ware Shoals

CAJ: Cleckley 8, Goodman 9, Mike Knox 19, Tobe 2, Johnson 7, Ben Holmes 14. WS: J Abney 11, S Rice 12, Wesley Jordan 21, Walker 2, Lomax 8, Rice 1. Source: CAJ

Girls

Thursday’s Second-Round Games

CLASS 3A

Upper State

Wren 53, Berea 34

Dreher 65, Seneca 50

Daniel 82, Greenville 56

Lower Richland 69, Walhalla 48

Lower State

Socastee 36, Stall 31

N. Myrtle Beach 43, Hilton Head 30

Crestwood 47, Hanahan 37

CLASS A

Upper State

McCormick 64, C.A. Johnson 45

St. Joseph 56, Lamar 34

McBee 66, Christ Church 53

Brashier MC 44, Ridge Spring-Monetta 33

Lower State

Whale Branch 74, C.E. Murray 59

Hemingway 44, Cross 17

Timmonsville 53, Estill 25

Carvers Bay 67, Denmark-Olar 65 (OT)

Friday’s Second-Round Games

CLASS 4A

Upper State

Mauldin at Greenwood

Dorman 70, Ridge View 57

Northwestern 67, J.L. Mann 44

Wade Hampton (G) 44, Spring Valley 38

Lower State

Dutch Fork 47, Goose Creek 34

Colleton Co. at Sumter

West Ashley 68, North Augusta 40

Aiken 58, Summerville 45

Wade Hampton (G) 44, Spring Valley 38

At Spring Valley

WH: Bailey 6, Nikki Young 14, Rebecca Spry 10, Dillard 5, Malphrus 9. SV: Cierra Carter 16, Megan Davis 14, B. Hill 2, Fleming 6. Rec: SV 20-5; WH 23-3. Source: SV

Dorman 70, Ridge View 57

D: Jones 6, Rogers 8, Sims 2, Olley 11, Webb 28, Hollis 15. RV: Jankins 3, Johnson 7, Goodwin 4, Mitchem 12, Jackson 17, Johnson 14.

CLASS 3A

Lower State

Orangeburg-Wilkinson 55, Myrtle Beach 41

CLASS 2A

Upper State

Abbeville at Blacksburg

Pendleton 47, Landrum 42 (OT)

Keenan 41, Columbia 31

Cheraw 40, Fairfield Central 38

Lower State

Bishop England 60, Battery Creek 32

Burke 56, Ridgeland-Hardeeville 53

Kingstree 57, Mullins 54, OT

Lake City 59, Dillon 52

SCISA Class 3A

First Round

Ben Lippen 35, Hilton Head Christian 32

Laurence Manning 51, Augusta Christian 46

Porter-Gaud 56, Orangeburg Prep 44

Ben Lippen 35 Hilton Head Christian 32

BL: Alfrey 3, Little 5, Corrie Hester 19, Cummings 4, Carter 2, Werner 2. HHC: Doe 6, Bensch 2, Tamminen 9, Amy Anderson 11, Bundy 2, Guidobond 2

SCISA Class 2A

First Round

Calhoun Academy 33, Beaufort Academy 27

Holly Hill Academy 27, Spartanburg Day 25

Marlboro Academy 41, Spartanburg Christian 35

Thomas Heyward 57, Carolina Academy 36

SCISA Class A

First Round

Anderson Christian 51, Clarendon Hall Academy 25

Andrew Jackson 41, Laurens Academy 28

The State is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service