South Carolina boys, girls basketball scores for Saturday, Feb. 22, 2014

February 22, 2014 

Girls

Dorman 64, Westside 52

Lower Richland 74

Blue Ridge 39

At Lower Richland

LR: Breshay Johnson 14, Alaysia Washington 11, Kameron Roach 10, Williford 9, Brown 8, Irving 8, Archie 5, Bolton 4, Nuttry 2, Hicklin 2, King 1. BR: Ross Mathis 15, Robinson 8, Holombe 5, Newkirk 4, Gilreath 4, Conrad 3. Rec: LR 24-1.

Dreher 65, Wren 30

D: Daija Parks 2, Makayla Johnson 8, Shaniqwa Hopkins 2, Jaelyn Murray 18, Jhileiya Dunlap 9, Kaydra Duckett 22, Ashira 4. W: Reagan Davis 7, Leanne Cooper 2, September Collins 3, Nakol franks 14, Allie Wagner 2.

Bishop England 70

Academic Magnet 27

Dutch Fork 59,

Colleton County 35

DF: Zhane Green 20, Sydney Shull 18, Fraiser 4, Morgan Williams 17. CC: Williams 5, Chisolm 3, Deyja Brown 16, Jenkins 2, Devore 2, Holmes 1.

A.C. Flora 43, Belton-Honea Path 40

At BHP

ACF: Smith 2, Haniyyah Howard 13, Regan Tapp 11, King 6, Strange 5, E. Howard. 6. BHP: Scott 7, Dixon 8, Duck 17, Sloan 2, Morris 6. Rec: ACF 16-9.

Crestwood 77, Wilson 49

W: Timmons 2, Gainey 7, Goodson 6, Washington 10, Koliopoulos 1, Cameron 7, Gregg 12. C: Williams 18, Pressley 6, Wilson 3, Ceaser 19, McCall 2, Bennett 9, Kelley 6, McCray 10, Saunders 4.

Keenan 40, Fairfield Central 27

Boys

Airport 73, Hanahan 67

At Airport

A: Bovain 8, Josh Williamson 13, Sammy Frazier 14, Daniel Gillins 11, Tucker 2, CJ Wright 25. H: Wesley Kennedy 13, Rodney Keener 12, Pruitt 8, M. Mack 25, Mclaurin 4, Smalls 5. Source: A.

C.A. Johnson 70

Greenville Charter 56

At C.A. Johnson

CAJ: Nate Nelson 12, William Tobe 13, Mike Knox 14, Peter Goodman 15, Breondre Johnson 14, Corley 2. GTC: J. Daniels 11, Poole 4, Smith -Jackson 9, Harrison 18, Wright 11, Tucker 3.

Ben Lippen 68

Pinewood Prep 51

At Pinewood

BL: Mark Shoemaker 21, Burnett 3, Stoker 2, Barrow 5, Barret 9, Bynum 6, Cox 4, Moore 4, Aaron McGuire 14. PP: Coaxam 8, Gilliard 4, Jimmy Thomas 21, Ray 5, Williams 4, Wright . Recs: BL 18-7, PP 18-12. Source: BL.

Dreher 55, Eastside 53

D: Isaiah Drayton 2, Julian Primus 2, DeAndre Nathaniel 15, Brandon Brown 6, Tevin Mack 21, Grayson Stigbauer 9. E: Runkal Curry 12, Nigel Owens 10, RJ Styles 5, Trey McDowell 1, Tyius Lewis 10, Ray Wilson 11, Sam Brown 4.

Augusta Christian 61

Wilson Hall 40

WH: Bochette 10, Talley 9, Caraway 8, Kinney 4, McDuffie 4, Spittle 3, Ballard 2. AC: Fortenberry 21, Taylor 9, Banks 7, London 7, Williams 7, Dingle 6, Lowery 4.

Sumter 54, Bluffton 25

B: Murphy 4, Charles 4, Dobson 8, Taylor 4, Sandgren 3, Willis 2. S: Butler 8, McBride 6, Rembert 7, Parker 10, White 5, Sloan 2, Caldwell 2, Moore 2, Kershaw 12.

A.C. Flora 63, Travelers Rest 60

At Travelers Rest

ACF: Diquan Grant 10, Rion Davis 22, Gray 5, Baker 2, Moreno 6, James Murray-Boyles 11, Gamble 4, Williams 3. TR: Bruster 4, Andrew Brown 11, Matt Dehart 12, Quez Fisher 17, Sullivan 6, Nicholson 8, Crumley 2. Rec: ACF 17-9. Note: Davis scored his 1,000th career point.

State scores

Class 4A boys

Upper State

Gaffney 67 T.L. Hanna 63

Irmo 55 Northwestern 52

Byrnes 63 Spring Valley 54

Hillcrest 52 Dorman 49

Lower State

Goose Creek 55 North Augusta 51

Sumter 54 Bluffton 25

Wando 60 Lexington 39

Dutch Fork 41 Summerville 40

Class 3A Boys

Upper State

A.C .Flora 63 Travelers Rest 60

Emerald 72 Chapman 69

Dreher 55 Eastside 53

Lower State

Myrtle Beach 65 Hartsville 56

Midland Valley 38 Orangeburg-Wilkinson 34

Darlington 66 North Myrtle Beach 55

Airport 73 Hanahan 67 OT

Class 2A Boys

Upper State

Newberry 101 Mid-Carolina 47

Keenan 77 Cheraw 63

Indian Land 71 Fairfield Central 50

Lower State

Lake Marion 61 Lee Central 55

Mullins 78 Lake City 66

Class A Boys

Upper State

Hunter-Kinard-Tyler 56 Christ Church 55

St Joseph’s 39 Great Falls 37

C.A. Johnson 70, Greenville Tech 56

Lower State

Whale Branch 70 C.E. Murray 59

GIRLS

Class 4A Girls

Upper State

Dorman 64 Westside 52

Lower State

West Florence 48 Blythewood 41

Goose Creek 47 Sumter 24

Class 3A Girls

Upper State

Dreher 65 Wren 30

Lower State

Myrtle Beach 48 Lakewood 29

Orangeburg-Wilkinson 74 Hartsville 32

Crestwood 77 Wilson 49

Hilton Head 50 Darlington 29

Class 2A Girls

Upper State

Pendleton 35 Landrum 32

Lower State

Kingstree 54 Mullins 51

Class A Girls

Upper State

St. Joesph’s 60 C.A. Johnson 20

Lower State

Hemingway 38 Whale Branch 31

Timmonsville 59 Cross 34

Latta 76 Denmark-Olar 41

The State is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service