High School Sports

High school basketball playoff matchups set

The S.C. High School league on Saturday announced the pairings for this year's high school basketball playoffs.

Click on the links to the left to view the brackets. Midlands teams' matchup are listed below.

------------------------------------------

BOYS 4A - UPPER STATE - 7 p.m. Wednesday

Ridge View hosts Fort Mill

BOYS 4A - LOWER STATE - 7 p.m. Wednesday

Lexington hosts Beaufort

White Knoll at Fort Dorchester

Richland Northeast hosts Summerville

Sumter hosts Dutch Fork

Irmo at West Ashley

BOYS 3A - UPPER STATE - 7 p.m. Tuesday

Lower Richland hosts Wade Hampton

Fairfield Central hosts Berea

A.C. Flora at J.L. Mann

BOYS 3A - LOWER STATE - 7 p.m. Tuesday

Dreher hosts Stall

Camden hosts Socastee

Swansea hosts Lake Marion

BOYS 2A - UPPER STATE - 7 p.m. Wednesday

Keenan hosts Batesburg-Leesville

Newberry at Central

Eau Claire at Strom Thurmond

BOYS A - LOWER STATE - 7 p.m. Tuesday

Calhoun County hosts either Baptist Hill or Military Magnet

------------------------------------------

GIRLS 4A - UPPER STATE - 7 p.m. Tuesday

Ridge View at Northwestern

Blythewood at Nation Ford

Spring Valley hosts Gaffney

GIRLS 4A - LOWER STATE - 7 p.m. Tuesday

Sumter at Wando

Dutch Fork hosts Summerville

Irmo at Beaufort

GIRLS 3A - UPPER STATE - 7 p.m. Monday

Lower Richland hosts Eastside

Chapin hosts Greenville

A.C. Flora at Travelers Rest

GIRLS 3A - LOWER STATE - 7 p.m. Monday

Swansea at Battery Creek

Dreher hosts North Charleston

Camden hosts North Myrtle Beach

Brookland-Cayce at Hilton Head

Crestwood at Myrtle Beach

Airport hosts Lake Marion

GIRLS 2A - UPPER STATE - 7 p.m. Tuesday

Eau Claire vs. Batesburg-Leesville

Mid-Carolina at Lee Central

Columbia at Saluda

Keenan at Strom Thurmond

GIRLS A - UPPER STATE - 7 p.m. Monday

C.A. Johnson at Indian Land

GIRLS A - LOWER STATE - 7 p.m. Monday

Calhoun County at Hardeeville

Related stories from The State in Columbia SC

  Comments