High School Sports

Final region basketball standings

Final region basketball standings

Region 4-4A boys

Ridge View 8-2; South Pointe 7-3; Spring Valley 7-3; Lancaster 4-6; Rock Hill 2-8; Blythewood 2-8. Note: Spring Valley ineligible for a region championship and/or a state playoff berth.

Region 4-4A girls

Spring Valley 10-0; South Pointe 7-3; Ridge View 6-4; Blythewood 5-5; Lancaster 1-9; Rock Hill 1-9.

Region 5-4A boys

Lexington 11-3; Richland Northeast 8-6; Irmo 8-6; White Knoll 7-7; Dutch Fork 6-8; Aiken 6-8 North Augusta 6-8; Orangeburg-Wilkinson 4-10. Note: North Augusta ineligible for a region championship and/or a state playoff berth.

Region 5-4A girls

Orangeburg-Wilkinson 12-2; Dutch Fork 12-2; Irmo 10-4; Aiken 9-5; North Augusta 7-7; White Knoll 3-11; Lexington 3-11; Richland Northeast 0-14.

Region 6-4A boys

Sumter 8-2; Carolina Forest 8-2; Hartsville 6-4; West Florence 4-6; Conway 3-7; South Florence 1-9.

Region 6-4A girls

Hartsville 8-2; Carolina Forest 8-2; Sumter 7-3; South Florence 4-6; Conway 3-7; West Florence 0-10.

Region 4-3A boys

Fairfield Central 9-1; Lower Richland 9-1; Chester 4-6; A.C. Flora 3-7; Lugoff-Elgin 3-7; Chapin 2-8.

Region 4-3A girls

Lower Richland 10-0; Chapin 6-4; A.C. Flora 6-4; Chester 6-4; Lugoff-Elgin 1-9; Fairfield Central 1-9.

Region 5-3A boys

Dreher 10-0; Swansea 6-4; South Aiken 6-4; Midland Valley 5-5; Airport 3-7; Brookland-Cayce 0-10.

Region 5-3A girls

Dreher 9-1; Airport 8-2; Brookland-Cayce 6-4; Swansea 3-7; Midland Valley 3-7; South Aiken 1-9.

Region 6-3A boys

Camden 8-2; Wilson 7-3; Marlboro County 4-6; Darlington 4-6; Crestwood 4-6; Lakewood 3-7.

Region 6-3A girls

Darlington 9-1; Wilson 8-2; Crestwood 5-5; Marlboro County 5-5; Lakewood 3-7; Camden 0-10.

Region 3-2A boys

Strom Thurmond 10-0; Saluda 7-3; Newberry 5-5; Batesburg-Leesville 4-6; Mid-Carolina 3-7; Gilbert 1-9.

Region 3-2A girls

Strom Thurmond 10-0; Saluda 7-3; Mid-Carolina 5-5; Batesburg-Leesville 3-7; Newberry 3-7; Gilbert 2-8.

Region 4-2A boys

Keenan 9-1; Central 9-1; Andrew Jackson 6-4; Eau Claire 3-7; Lee Central 2-8; Columbia 1-9.

Region 4-4A girls

Eau Claire 10-0; Lee Central 6-4; Columbia 6-4; Keenan 4-6; Central 4-6; Andrew Jackson 0-10.

Region 5-2A boys

Wade Hampton 10-0; Silver Bluff 7-3; Ridgeland 6-4; Barnwell 3-7; Edisto 3-7; Pelion 1-9.

Region 5-2A girls

Silver Bluff 10-0; Wade Hampton 8-2; Ridgeland 6-4; Barnwell 4-6; Pelion 1-9; Edisto 1-9.

Region 4-1A boys

Hunter-Kinard-Tyler 11-3; Williston-Elko 10-4; North 10-4; Blackville-Hilda 10-4; C.A. Johnson 9-5; Wagener-Salley 3-15; Ridge Spring-Monetta 2-12; Fox Creek 1-13.

Region 4-1A girls

Hunter-Kinard-Tyler 13-1; Blackville-Hilda 13-1; Williston-Elko 9-5; C.A. Johnson 8-6 North 6-8; Ridge Spring-Monetta 4-10; Wagener-Salley 3-11; Fox Creek 0-14.

SCISA Region 2-3A boys

Cardinal Newman 8-2; Heathwood Hall 7-3; Ben Lippen 7-3; Hammond 4-6; Augusta Christian 3-7; St. Joseph’s 1-9.

SCISA Region 2-3A girls

Augusta Christian 9-1; Cardinal Newman 6-4; Heathwood Hall 6-4; Hammond 6-4; Ben Lippen 2-8; St. Joseph’s 0-10.

SCISA Region 3-3A boys

Wilson Hall 7-1; Florence Christian 5-3; Laurence Manning 4-4; Orangeburg Prep 3-5; Robert E. Lee 1-7.

SCISA Region 3-3A girls

Wilson Hall 7-1; Orangeburg Prep 7-1; Robert E. Lee 3-5; Laurence Manning 3-5; Florence Christian 0-8.

  Comments