High School Sports

Playoff basketball: Scores, stats, schedule

SCHSL Girls

Class 4A

Upper State Final

Friday at Bi-Lo Center

Dorman vs. Spring Valley, 7 p.m.

Lower State Final

Friday, site and time TBD

Orangeburg-Wilkinson vs. Goose Creek

Class 3A

Upper State Final

Saturday at Bi-Lo Center

Riverside vs. Lower Richland, 6 p.m.

Lower State Final

Saturday at Marlboro County

Wilson vs. Darlington, 7 p.m.

Class 2A

Upper State Final

Saturday at Bi-Lo Center

Pendleton vs. Strom Thurmond, 2:30 p.m.

Lower State Final

Saturday, site and time TBD

Silver Bluff vs. Marion

Class A

Upper State Final

Saturday at Bi-Lo Center

Christ Church vs. Hunter-Kinard-Tyler, 11 a.m.

Lower State Final

Saturday at site TBD

Hardeeville vs. Estill, 7 p.m.

SCHSL Boys

Class 4A

Upper State Final

Friday at Bi-Lo Center

Northwestern vs. Gaffney, 8:30 p.m.

Lower State Final

Friday, site and time TBD

Goose Creek vs. Fort Dorchester

Class 3A

Upper State Final

Saturday at Bi-Lo Center

Greer vs. J.L. Mann, 7:30 p.m.

Lower State Final

Saturday at site TBD

Battery Creek vs. Camden, 7 p.m.

Class 2A

Wednesday’s games

Upper State

Southside 69, Abbeville 51

Keenan 63, Carolina 48

Lower State

Wade Hampton 59, Timberland 41

Mullins 76, Kingstree 65

Upper State Final

Saturday at Bi-Lo Center

Southside vs. Keenan, 4:15 p.m.

Lower State

Saturday, site and time TBD

Wade Hampton vs. Mullins

Class A

Upper State Final

Saturday at Bi-Lo Center

Landrum vs. Great Falls, 12:45 p.m.

Lower State Final

Saturday at site TBD

Calhoun County vs. Hemingway, 7 p.m.

Boys Basketball

Goose Creek 63, West Ashley 48

at Goose Creek

WA: Matt Kennedy 13, Earl Lawrence 12, D’Montie Edwards 10, Richardson 6, Burns 3, Hilton 2, Shell 2. GC: Philip Jenkins 36, Washington 9, Carter 7, Williams 7, Davis 2, Wright 2. Rec: GC 25-2. Source: Goose Creek.

Fort Dorchester 70, Lexington 66

At Fort Dorchester, North Charleston

L: David Burns 11, Shaq Roland 11, Wigfall 9, Scurry 2, Tradd Hunter 16, Justin Mills 11, Matt Jergenson 6. FD: Galen Bennett 12, Cory Wright 13, R.J. Slawson 15, Johnson 3, Laurez Matthews 10, Tim Budd 17. Recs: FD 22-2, L 20-6.

Wade Hampton 59, Timberland 41

at Estill

T: Blanding 2, Jiles 6, Kinlaw 8, Witaker 4, Palmer 4, Fondham 13, Middleton 4. WH: Isaiah Griffin 19, Peeples 5, Ford 8, Roberts 8, Anthony Orr 12, Brown 3, Terry 2, Stevens 2. Recs: WH 23-3, T 19-6. Source: Wade Hampton.

Mullins 76, Kingstree 65

at Kingstree

M: Eric Smith 27, Stacy Wilson 18, Dante Cooper 11, McFarland 6, Nelson 5, Legette 6, Crawford 3. K: Rashad Murphy 19, Darrick Wilson 16, Devin Bey 13, Dominique Mabry 10, Gainey 3, Miller 2, Harris 2. Recs: M 23-3, 14- 12. Source: Mullins.

Southside 69, Abbeville 51

At Lander, Greenwood

  Comments