High School Basketball

Monday’s Midlands high school basketball scoreboard, SCHSL playoff schedule

Cardinal Newman’s Chico Carter, left, poses for a photo with Austin Ajukwa after Carter broke Ajukwa’s record as the school’s all-time scoring leader. Carter scored 23 points against Ben Lippen on Monday and has 1,804 points.
Cardinal Newman’s Chico Carter, left, poses for a photo with Austin Ajukwa after Carter broke Ajukwa’s record as the school’s all-time scoring leader. Carter scored 23 points against Ben Lippen on Monday and has 1,804 points. Cardinal Newman Athletics Photo

Girls Basketball

Cardinal Newman 70, Ben Lippen 43

CN: Audrey Meyers 23, Tanaja Kennedy 12, Etter 8, Watkins 8, Hogan 6, Boyer 5, Dayhuff 4, Bliek 2, Holbrook 2. BL: MyAngel Witherspoon 22, Cache Jones 10, Miller 5, Rew 4, Stanley 2.

Manning 59, Gilbert 33

G: Pride 9, Gartmon 9, Dent 9, Leaphart 6. M: Myisha Smiling 24, Measha Jones 10, Busby 7, Juniors 6, Logan 5, Brana 4.

Swansea 50, Academic Magnet 26

S: Danae McNeal 15, Mya Edmond 10, Robinson 9, Hampton 6, Fields 1, Lowman 9. AM: Southworth 2, S: Keller 5, Ryan 2, Thomas 6, Ashley Bryan 11.

Keenan 69 West Oak 26

K: Dyani Burke 17, Brooklyn 3, Shanadia Marshall 2, Ashari Lewis 2, Zakiya Dukes 4, Alia Wilson 4, Valdasha Jones 8, Milaysia Fulwiley 16, Courtney Jones 7, Erica English 2 W: J. Still 3, A. Berry 2, K. Silsby 6, T Lone 8, S. Shelton 8.

Boys basketball

Hammond 63, Combine Academy 61

H: Wilson 9, Toman 4, Jordan Burch 11, Trent Green 20, Josh Lipsitz 19. CA: Jones 3, Miller 11, Edwards 3, Paris 4, Cistrunk 6, Rosario 23, Yeboah 2, Dalsback 9.

Cardinal Newman 92, Ben Lippen 51

CN: Chico Carter Jr. 23, Josh Beadle 16, Bryce Earle 10, Tyler 9, P. Cooper 8, Tucker 8, Flemming 8, Hammond 4, C. Cooper 2, Javis Jr. 2, Christie 2. BL: Emmanuel Hughes 15, Dorsey 8, Gibbs 7, Bolin 6, Cagle 5, Wegren 5, Reed-Simmons 3, Reasons 2, Jones 2, Raven 1.

SCHSL Playoff Schedule

Monday

Girls

Class 3A

Pendleton 44, Camden 42

Fairfield Central 39, Powdersville 31

Keenan 69, West Oak 26

Manning 59, Gilbert 33

Swansea 50, Academic Magnet 26

Boys

Class 3A

Manning 70, Gilbert 49

Tuesday

Boys

Class 3A

Camden at Seneca

Chesnee at Newberry

Fairfield Central at Pendleton

Liberty at Keenan

Broome at Mid-Carolina

Pelion at Georgetown, 6 p.m.

Girls

Class 5A

Gaffney at Spring Valley

West Florence at Lexington

Irmo at Goose Creek

South Florence at Dutch Fork

White Knoll at Carolina Forest

Class 4A

Richland Northeast at Wren, 6 p.m.

Greer at Ridge View

Crestwood at South Pointe

Belton-Honea Path at Westwood

Lancaster at Lower Richland

Hartsville at Airport

AC Flora at North Myrtle Beach

Class 2A

North Central at Landrum

Eau Claire at Lee Central

Blacksburg at Columbia

Buford at Batesburg-Leesville

Andrews at Gray Collegiate

Wednesday

Boys

Class 5A

Fort Mill at Irmo

Byrnes at Spring Valley

South Florence at Lexington

Blythewood at Berkeley

Socastee at River Bluff, 6:30 p.m.

Dutch Fork at West Florence

Class 4A

Richland Northeast at Wren

Lakewood at Westwood

Belton Honea Path at Ridge View

Lancaster at AC Flora

Lower State

Dreher at North Augusta

Brookland-Cayce at Bluffton

Lower Richland at Wilson

Class 2A

North Central at Greenville Tech

Columbia at Lee Central

St. Joseph’s at Eau Claire

East Clarendon at Gray Collegiate

Thursday

Girls

Class 3A

Fairfield Central at Broome

Woodruff at Keenan

Ridgeland-Hardeeville at Swansea

  Comments