High School Sports

Midlands volleyball players earn all-state, North-South honors

All-State Volleyball Teams

Class 5A

Maddie Bryant, TL Hanna; Riley Whitesides, Mauldin; Sophie Fischer, Nation Ford; Colleen Finney, Blythewood; Maggie Salley, Lexington; Anna Walker, Socastee; Maddie Boylston, Wando; Amani McArthur, Ashley Ridge; Lauren McCutcheon, JL Mann; Anna Renwick, Dorman; Maylen Mitrovich, Rock Hill; Brooke Thomas, Blythewood; Caroline Pender, River Bluff; Atley Livingston, Conway; Sarah Missroon, Wando; Chelsey Blume, Summerville; Grae Gosnell, Wando; Lydia Burts, TL Hanna

Class 4A

Lexi Wierzbicki, Pickens; Tabitha Wheeler, Eastside; Karina Petrovich, South Pointe; Makayla Berry, Orangeburg Wilkinson; Payton Tyler, Aiken; Emily Crenshaw, South Aiken; Gracie Davis, Myrtle Beach; Kayla Henley, North Myrtle Beach; Madison Gallion, Beaufort; Olivia Janson, Hilton Head Island; Sydney Bolding, Pickens; Makenna Penuel, Blue Ridge; Camri Goodwin, Ridge View; Jeneene Lewis; Orangeburg Wilkinson; Kaity Freeman, Eastside; Taylor Davenport, AC Flora; Sydney Bellamy, North Myrtle Beach; Priscilla Jean, Bluffton

Class 3A

Mackenzie Hayes, Crescent; Abbey Ray, Chesnee; Sarah Grace Westmoreland, Woodruff; Baylee Vought, Indian Land; Briana Strobert, Swansea; Emma Ann Lay, Loris; Kelsey Stieby, Bishop England; McKenzie Young, Battery Creek; Savannah Roberts, Powdersville; Lexi Irby, Chapman; Brooke Satterfield, Woodruff; Emily Alanis, Indian Land; Chidera Wilson, Gilbert; Claire Lewis, Aynor; Madeline White, Bishop England; Emily Crosby; Battery Creek; Alexis Albright, Powdersville; Jenna Calloway, Chapman

Class 2A

Lauren DeLo, St. Joseph’s; Camryn Ray, Fox Creek; Emma Bright, Gray Collegiate; Alayna Johnson, North Central; Auyanna Carson, Woodland; Olivia Yarbrough, Oceanside Collegiate; Maelyn Thompson, Johnsonville; Kyra Thompson, St. Joseph’s; Savannah Overholt, Abbeville; Amber Bass, Lewisville; Mikala Lofton, Allendale Fairfax; Sophie Meredith, Oceanside Collegiate; Kirby Blakely, Johnsonville; Katie Culumovic, St. Joseph’s; Peyton Holley, North Central; Jaylah Barr, Batesburg-Leesville; Emma Gregory, Philip Simmons; Sonjai Guiles, Carvers Bay

Class A

Linsey Sykes, Dixie; Man’Daja Cunningham, Wagener-Salley; Abby Funchess, Branchville; Spivey Edwards, Lake View; Victoria Sears, Dixie; Rachel Weatherford, Williston Elko; Alexis Johnson, Bethune-Bowman; Grace Elliott, Green Sea Floyds; Leah McCall, High Point; Akyra Davis, Ridge Spring Monetta; Taia Gattis, Cross; Zandasia McNeil, Lake View; Kelsey Kinard, Branchvill; Kaylynn Roche, Whitmire; Khallelah Milledge Hunter-Tyler-Kinard

North-South Volleyball

North A/2A/3A

Ansley Frady Broome; Kayla Cranor, Indian Land; Emily Alanis, Indian Land; Savannah Roberts, Powdersville; Savannah Overholt, Abbeville; Hunter Allen, Bufordl Morgan Walter, Greenville Tech; Samantha Speaks, Southside Christian; Lauren DeLo, St. Joseph’s; Kyra Thompson, St. Joseph’s; Linsey Sykes, Dixie; Victoria Sears, Dixie

Coaches: Brantley Buzhardt, Batesburg-Leesville; Carla Simpson, Liberty

South A/2A/3A

Sera Cole, Academic Magnet; Rion Brown, Academic Magnet; AuYana Carson, Woodland; Madeline White, Bishop England; Kelsey Stieby, Bishop England; Madison Nicholson, Pelion; Briana Strobert, Swansea; Maelyn Thompson, Johnsonville; Sierra Wolter, Oceanside Collegiate; Whitney Salters, Whale Branch; Danielle McAlhany, Branchville; Ann Smith, Branchville

Coaches: Jay Watterworth, Philip Simmons; Quan Pollock, Whale Branch

North 4A/5A

Maya Walker, Blythewood; Bailey Duncan, Gaffney; Colette Romp, Mauldin; Camryn McDonagh, Nation Ford; Maddie Bryant, TL Hanna; Zarah Fowler, TL Hanna; Lindsay McCurley, Woodmont; Madelyn Harris, Eastside; Kaity Freeman, Eastside; Lexi Wierzbicki, Pickens; Sydney Bolding, Pickens; Camri Goodwin, Ridge View

Coaches: Cindy Elder, Rock Hill; Susan Meadows, Eastside

South 4A/5A

Amani McArthur, Ashley Ridge; Atley Livingston, Conway; Maggie Salley, Lexington; Anna Walker, Socastee; Chelsey Blume, Summerville; Sarah Missroon, Wando; ­­Maddie Boylston, Wando; Payton Tyler, Aiken Malynda; Priscilla Jean, Bluffton; Mary Grace Davis, Myrtle Beach; Kayla Henley, North Myrtle Beach; MaKayla Berry, Orangeburg Wilkinson

Coaches: Jennifer Gravely, St. James; Jessica Metts, Airport

  Comments