High School Sports

Monday’s Midlands high school scoreboard

Baseball

Fairfield Central 3, Camden Military 1

WP: Taylor Truesdale (No-hitter) LP: Martin Hitters: FC: Chazi Jones 2-4; CJ Simmons 1-3

Mingo Bay Tournament

At St. James

River Bluff 8, St. James 6

WP: Will Lott LP: Andrew Leo SV: Ricky Williams Hitters: RB: Jacob LeBron 2-4; Alex Urban 2-3 HR; Cam Ferrell 2-5

HIT Tournament

At James Island

James Robinson (Va.) 7 Brookland-Cayce-2

WP: Henry LP: Charpia Hitters: BC: Charpia 2-4; H.Thomas 1-3 RBI

Sandlapper Classic

At Gilbert High School

Schedule

Monday

Gilbert 3, Spring Valley 2

Gilbert 5, Midland Valley 3

Midland Valley 11, Andrew Jackson 1

Spring Valley 10, Richland Northeast 3

WP: Carter Daniels LP: Matthew Davidson Hitters: SV: Hunter Rogers 3-4; Khyree Miller 1-2 HR, 3 RBI; Frank Tolar 3-4 RBI Jonathan Sanders 1-3 2 RBI; Jason Cox 2-2 RBI. RNE: Jason English 2-3

Tuesday

Gilbert vs. Aiken, 9 a.m.

Spring Valley vs. Aiken, 11:15 a.m.

Spring Valley vs. Midland Valley, 1:30 p.m.

Andrew Jackson vs. Richland Northeast, 3:45 p.m.

North Augusta vs. Richland Northeast, 6 p.m.

Andrew Jackson vs. North Augusta, 8:15 p.m.

Sheppard’s Glass Invitational

At Airport High School

Monday

Riverside 10, White Knoll 1

Riverside 3, Hough 1

Hough 5, White Knoll 2

Tuesday

Airport vs. Riverside, 11 a.m. (championship)

Hough vs. Hillcrest, 1:30 p.m.

White Knoll vs. South Aiken, 4 p.m.

Forest Acres Classic

At A.C. Flora High School

Monday

Cardinal Newman 3, Cane Bay 2

WP: Jonathan Hafner Hitters: CN: Tillman Geddings 2-4 RBI;

Hammond 6, Apex Friendship 3

WP: Steven Morrison Hitters: H: Jeff Seawell 2-2; Rut Fawcett 2-3 RBI

Miller School 4, Lincoln Charter 3 (9)

Voyager Academy 4, AC Flora 3

WP: Zack Jones LP: Bryce Phillips Hitters: ACF: Jack Reynolds 1-3 RBI; Coleman Ramos 1-3 RBI, VA: Christian Rasberry 2-2 3 RBI

Tuesday

Lincoln Charter vs. Apex Friendship, 11 a.m.

Voyager vs. Cane Bay, 2 p.m.

Miller School vs. Hammond, 5 p.m.

AC Flora vs. Cardinal Newman, 8 p.m.

Richland-Kershaw County Spring Wooden Bat Tournament

Monday

At Camden

Sumter 6, Camden 5 (10)

Lugoff-Elgin 6, North Central 2

WP: Aaron Staples LP: Austin Bowers SV: Witt Branham Hitters; LE: Jake Laffin 3-3 RBI; Walker Branham 2-3 2 RBI; Ty Dooley 2-4 RBI

At Memorial Stadium

Irmo 7, Ben Lippen 2

WP: Aaron White (12 Ks) LP: Zack Sutton Hitters: I: Dylan Denning 3-4 3 RBI; Trent Polly 2-4 RBI; Payne Disque 1-2 2 RBI. BL: Will Taylor 2-3

Dreher 4, Gray Collegiate 1

WP: Shane Keup LP: Jack Wood Hitters D: Will Bishop 1-3 RBI; Shane Keup 1-2; Aidan Keup 1-1; Nate Harvey 1-2

Tuesday

At Camden

Lugoff-Elgin vs. Sumter, 5 p.m,

North Central vs. Camden, 7:30 p.m.

At Memorial Stadium

Irmo vs. Gray Collegiate, 5 p.m.

Ben Lippen vs. Dreher, 7:30 p.m.

SC Diamond Invitational

At Blythewood High School

Wednesday

Lexington vs. TL Hanna, 11:30 a.m.

Dutch Fork vs. Wren, 1:45 p.m.

Blythewood vs. Wren, 4 p.m.

Spartanburg vs. Chapin, 6:15 p.m.

Blythewood vs. Dorman, 8:30 p.m.

Dorman vs. Dutch Fork, 10:45 p.m.

Soccer

Nike Palmetto Cup

At Saluda Shoals

Boys

Gray Collegiate 0, Greenville 0

Cardinal Newman 4, Rock Hill 2

Goals: CN: Garen Presnal 2, Matthew Binette

Gilbert 0, Nansemond River 0

Batesburg-Leesville 2, Ridge View 1

Clover 2, Lexington 1

Greenbrier 2, Fort Dorchester 1

AC Flora 4, TL Hanna 2

Ashley Ridge 2, Bluffton 2

Clover 4, Oceanside Collegiate 1

Ridge View 4, Swansea 0

North Augusta 6, Batesburg-Leesville 2

AC Flora 4, Bluffton 2

TL Hanna 6, Ashley Ridge 2

Bishop England 4, Westside 0

Hartsville 2, Lexington 0

Rock Hill 3, Fort Dorchester 1

Cardinal Newman 4, Greenbrier 0

Oceanside Collegiate 3, Hartsville 0

North Augusta 2, Swansea 0

Bishop England 4, Gray Collegiate 1

Nansemond River 3, Westwood 0

Westside 1, Greenville 0

Tuesday

9 a.m.: Cardinal Newman vs. Fort Dorchester; Rock Hill vs. Greenbrier; Gilbert vs. Westwood

10:45 a.m.: T.L. Hanna vs. Bluffton; A.C. Flora vs. Ashley Ridge; Gray Collegiate vs. Westside

12:30 p.m.: Oceanside Collegiate vs. Lexington; Batesburg-Leesville vs. Swansea;

4 p.m.: Clover vs. Hartsville; Ridge View vs. North Augusta; Greenville vs. Bishop England

7:30 p.m.: Matches TBA

Girls

Monday

Gray Collegiate 2, Bluffton 1

Pinewood Prep 1, Greenbrier 0

Pinewood Prep 9, Hartsville 1

Greenbrier 4, Bluffton 0

Gray Collegiate 8, Hartsville 0

Tuesday

12:30 p.m.: Gray Collegiate vs. Greenbrier

1 p.m.: Bluffton vs. Pinewood Prep

4 p.m.: Hartsville vs. Bluffton

5:45 p.m.: Pinewood Prep vs. Gray Collegiate

7:30 p.m. Greenbrier vs. Hartsville

Softball

Gilbert 3, Lynn Classical (Mass.) 1

WP: Savana Rosson (14 Ks) Hitters: G: Savana Rosson 2-3, HR, 3 RBI; Abbie Marlowe 1-2; Madison Pride 1-3; Leah Kearse 1-3


Gilbert 8, Greece Arcadia (NY) 1

WP: Madison Pride Hitters: G: Madison Pride 3-4, RBI; Leah Kearse 4-4 3 RBI; Amaya Kearse 2-3

Lexington 4, McBee 3

Lexington 6, Clover 2

Boys Golf

Anderson Brothers Bank Tournament

At Florence CC

First Round

Team Scores: Trinity-Byrnes 292; Hartsville 302, AC Flora 308; Chapin 312; Blythewood 313; Myrtle Beach 314

Mid-Carolina 163, Chapman 182

Medalist: PJ Jacobs 33(MC)

  Comments