High School Sports

Wednesday’s Midlands high school scoreboard, updated playoff schedules

Watch: Chapin girls lacrosse seeks elusive state title

Members of Chapin girls lacrosse team and coach Jen Green discuss making championship for third straight year and wanting to win school's first state title.
Up Next
Members of Chapin girls lacrosse team and coach Jen Green discuss making championship for third straight year and wanting to win school's first state title.

Girls Lacrosse

State Championship Schedule

Saturday

At Irmo High School

Class 5A

Chapin vs. Fort Mill, 4 p.m.

Class 4A

Bishop England vs. Christ Church, 11 a.m.

Boys Lacrosse

State Championship Schedule

Saturday

At Irmo High School

Class 4A

Bishop England vs. Greenville, 1:30 p.m.

Class 5A

Fort Mill vs. Wando, 6:30 p.m.

Baseball

Regular season

Cardinal Newman 5, First Baptist 4

WP: Myles Hedgecock LP: LT Dantzler Hitters: CN: AJ DePalma 1-3 2 RBI; Quinn O’Connor 2-4; Jake Rehling 1-4 RBI. FB: Cooper Morillo 1-3 2 RBI; McKay Wilson 2-4

SCHSL Playoff Schedule

Class 5A

Lugoff-Elgin at Dorman, 6:30 p.m.

Greenwood at Blythewood, 7 p.m.

Summerville at Chapin, 6 p.m.

Dutch Fork at Fort Dorchester, 7 p.m.

River Bluff at Berkeley, 6:30 p.m.

Lexington at Stratford, 6:30 p.m.

Class 4A

Eastside at AC Flora, 6:30 p.m.

Brookland-Cayce at Airport, 7 p.m.

Myrtle Beach at Dreher, 6 p.m.

Blue Ridge at Richland Northeast, 6:30 p.m.

Class 3A

Chester at Mid-Carolina, 6:30 p.m.

Camden at Carolina, 6:30 p.m.

Woodruff at Fairfield Central, 7 p.m.

Gilbert at Cheraw, 6 p.m.

Wade Hampton at Pelion, 6 p.m.

Class 2A

Chesterfield at Columbia, 6 p.m.

CA Johnson at Batesburg-Leesville, 6:30 p.m.

Latta at Gray Collegiate at Midlands Complex, 7:45 p.m.

Softball

SCHSL Playoffs

White Knoll 10, Carolina Forest 0 (5)

WP: Andrea Lyon LP: Catie McGovern Hitters: WK: Hannah Goodwin 2-3 2 RBI; Briannah Workman 2-3 RBI; Libby Williams 1-4 RBI; Shelby Davies 1-2 RBI; Arianna Fair 1-2 RBI; Ashlee Burkett 1-3 RBI

Lexington 12, St. James 2 (6)

WP: Allie Light Hitters: L: Saige Stanley 4-4 HR, RBI; Allie Light 3-4 4 RBI; Hannah Kumiyama 2-3 HR, 2 RBI; Sarah Gordon 2-4 RBI; Jaci Fleming 3-4; Jessica Senn 1-4 HR, RBI

Central 3, Saluda 0

WP: Killough LP: Dakota Bradham Hittlers: C: Kirkley 2-4 2 RBI

SCHSL Playoff Schedule

Thursday

Class 5A

Nation Ford at Blythewood

Dorman at Lugoff-Elgin

Spring Valley at Berkeley

Dutch Fork at West Florence

Class 4A

Westwood at AC Flora

Dreher at Darlington

North Myrtle Beach at Airport

Class 3A

Fairfield Central at Crescent

Camden at Seneca

Academic Magnet at Gilbert

Swansea at Waccamaw

Class 2A

Columbia at Buford

Andrew Jackson at Batesburg-Leesville

Saluda at Central

Eau Claire at Phillip Simmons

Hannah-Pamplico at Gray Collegiate

Friday

Class 5A

Cane Bay at White Knoll, 6:30 p.m.

Lexington vs. Berkeley/Spring Valley winner

Class 2A

Saluda at Chesterfield

Boys Soccer

Dutch Fork 3, Spring Valley 1

Goals: SV: Thomas Roberts. DF: Jordan Johnson, Damon Williams, Elliott Fish


Gray Collegiate 10, Eau Claire 0

Girls Soccer

Gray Collegiate 14, Eau Claire 0

Pelion 3, Batesburg-Leesville 0

Goals: P: Nat Campbell 2, Hannah Owens

Ben Lippen 2, Westwood 1

Goals: BL: Sarah Joyce Beatty 2

Chapin 2, Irmo 1

Ridge View 4, Brookland-Cayce 3

AC Flora 1, Dutch Fork 0

Goal: ACF: Grace Vipperman

Boys Tennis

SCHSL Playoff Schedule

Thursday

Class 5A

Rock Hill at Lugoff-Elgin

Clover at Spring Valley

Carolina Forest at Lexington

River Bluff at West Florence

Irmo at Wando

St. James at Chapin

Dutch Fork at Socastee

Class 4A

Greenville at Westwood

Colleton County at Dreher

North Myrtle Beach at Brookland-Cayce

Lower Richland at Wilson

AC Flora (first-round bye)

Class 3A

Keenan at West-Oak

Newberry at Broome

Camden (bye)

Southside at Mid-Carolina

Hanahan at Gilbert

Boys Golf

Mid-Carolina 165, Clinton 171, Newberry 225‬

Low scorer: PJ Jacobs 37‬ (MC)

SCISA 1-3A Region Tournament

Team Scores: Hammond 145; Heathwood Hall 160; Cardinal Newman 165; Augusta Christian 182; Ben Lippen 209

Low scorers: H: Bronson Myers 32; CN: Elliott Pope 36; HH: Will Buffum 38; BL: Teddy Dunn 42; AC: Hunter Baggs 43

All Region Team: Bronson Myers, Elliott Pope, Blake Weinbach, Merlin Oh, Will Buffum Harry Mashburn 157

Lake Murray Cup

At Ponderosa

Final Round

Team Scores: Lexington 295, Chapin 313, Gilbert 316, River Bluff 340

  Comments