High School Basketball

Tuesday’s Midlands high school basketball scoreboard, SCHSL playoff schedule

Girls basketball

Westwood 91, Belton Honea Path 13

W: Maliyah Lockett 20, Malayziah Etheredge 14, Unique Drake 12, Essence Marshall 10, Leveretter 9, Mines 9, Frederick 7, McCant 6, Simon 2, Wade 2. BHP: Wooten 4, Hawthorne 3, Phillips 3, Bobo 2

Saluda 48, St. Joseph’s 37

S: Carroll 5, Kalisha Hill 17, Daniels 2, Charity Ouzts 14, Watson 8, Lott 2. SJ: Morris 2, Thompson 4, Emily Meade 10, Maddy Duwe 16, Ireland 2, Stanton 3

Spring Valley 86, Gaffney 38

SV: Taylor Lewis 16, Destiny Coleman 28, Anthony 2, Lauryn Taylor 16, Ashley Williamson 12, Taylor Britt 12

AC Flora 53, North Myrtle Beach 51

ACF: Dabrielle Williams 10, Quattlebaum 10, McKinley Brooks-Sumpter 26, Glover 3, Eargle 2, Richmond 2. NMB: Hatonell 19, Berger 15, Griffin 12, Boone 3, Vincent 2.

Ridge View 77, Greer 47

RV: Middleton 7, Hasonti Keller 16, Kelley 5, Mitchem 7, Standifer 9, Murphy 2, McClerkin 2, Laila Acox 24, Daney 5, Singleton 2, James 2, Thompson 2. G: Jerma Sudduth 13, Young 2, Littlefield 6, Cardinel Littlefield 17, Ballenger 4, May 2, Hannen 3

Dutch Fork 59, South Florence 54

DF: Robertson 2, Butler 9, Smith 2, Jones 9, Katrice Jackson 14, Samara Brennan 14, Barnwell 9. SF: Snow 4, Albany Wilson 25, Jazz Lyde 10, Holland 6, Brown 5, Jones 4

Gray Collegiate 66, Andrews 44

A: Calloway 4, Samson 13, McClary 4, Chandler 2, Hill 3, Gary 16, Bourne 2. GC: Evans 3, Marti 4, Truth Doctor 14, Kayla Gordon 30, Street 5, Shoop 10

Lower Richland 55, Lancaster 24

LR: Laniya Smith 16, Nelson 9, Adams 7, Jones 7, Canty 4, Brooks 2, Razor 2, Floyd 2, Jackson 2, Brown 2, Tillman 2. L: Coleman 2, Mackey 6, Lynn 2, Caskey 5, Roberts 8

Lexington 86, West Florence 53

L: Olivia Thompson 19, Brooke Foulks 17, Hannah Kumiyama 14, Alexis Sexton 13, Claire Tarlton 12

Boys Basketball

Fairfield Central 50, Pendleton 37

FC: Montavious White 21, Charlie Cason 10

Seneca 62, Camden 56

C: Crews 18, Dubose 11, Jeffcoat 9, Johnson 7, Coleman 6, Couthen 3, Jackson 2. S: Rogers 26, Goss 13, T. Goodine 7, Leard 7, Cousins 5, Evett 2, Wilbur 2

Keenan 70, Broome 46

K: Dillon Jones 21, Asanti Price 13, Sanders 4, Latrell Taylor 17, Horton 7, Garrett 2, Williams 2, Oree 2, White 2.

Mid-Carolina 68, Broome 48

M-C: Darian Bookman 32, Aynsly Bowers 10, Schumpert 7, Boyd 6, Boland 4, Brooks 3, T. Bookman 2, Chaplin 2, Chapman 1, Edwards 1. B: Khalil Stringer 26, Brown 9, Harrison 7, Graham 3, Morgan 2, Comer 1

Newberry 82, Chesenee 52

N: Nick Paul 24, Zay Chalmers 15, Zsymere Epps 13

SCHSL Playoff Schedule

Tuesday

Boys

Class 3A

Seneca 62, Camden 56

Newberry 86, Chesnee 52

Fairfield Central 50, Pendleton 37

Keenan 70, Liberty 46

Mid-Carolina 66, Broome 46

Georgetown 59, Pelion 49

Girls

Class 5A

Spring Valley 86, Gaffney 38

Lexington 86, West Florence 53

Goose Creek 60, Irmo 39

Dutch Fork 59, South Florence 54

Carolina Forest 52, White Knoll 41

Class 4A

Wren 57, Richland Northeast 37

Ridge View 77, Greer 47

Westwood 91, Belton-Honea Path 13

Lower Richland 55, Lancaster 24

Airport 52, Hartsville 43

AC Flora 53, North Myrtle Beach 51

Class 2A

Landrum 72, North Central 58

Saluda 44, St. Joseph’s 37

Lee Central 54, Eau Claire 31

Blacksburg 60, Columbia 57

Buford 50, Batesburg-Leesville 48

Gray Collegiate 66, Andrews 46

Wednesday

Boys

Class 5A

Fort Mill at Irmo

Byrnes at Spring Valley

South Florence at Lexington

Blythewood at Berkeley

Socastee at River Bluff, 6:30 p.m.

Dutch Fork at West Florence

Class 4A

Richland Northeast at Wren

Lakewood at Westwood

Belton Honea Path at Ridge View

Lancaster at AC Flora

Lower State

Dreher at North Augusta

Brookland-Cayce at Bluffton

Lower Richland at Wilson

Class 2A

North Central at Greenville Tech

Columbia at Lee Central

St. Joseph’s at Eau Claire

East Clarendon at Gray Collegiate

Thursday

Girls

Class 3A

Fairfield Central at Broome

Woodruff at Keenan

Ridgeland-Hardeeville at Swansea

Friday

Boys

Class 3A

Chester at Newberry

Fairfield Central at Southside

Mid-Carolina at Keenan

Girls

Class 5A

Byrnes at Spring Valley

Dutch Fork at Goose Creek

Wando at Lexington

Class 4A

Ridge View at Wren

Daniel at Westwood

Greenville at Lower Richland

AC Flora at Airport

Class 2A

Landrum at Saluda

Barnwell at Gray Collegiate

  Comments