High School Basketball

Saturday’s Midlands high school basketball playoff scores, schedule

Watch: Ridge View hits 15 3-pointers in playoff win over Walhalla

Watch as the Ridge View boys basketball team hit 15 3-pointers in the 104-50 win over Walhalla on Feb. 16, 2019
Up Next
Watch as the Ridge View boys basketball team hit 15 3-pointers in the 104-50 win over Walhalla on Feb. 16, 2019

Boys basketball

Heathwood Hall 77, Northwood 55

HH: Cam Carraway-28, Isaiah Caldwell 15, Maurice Bell 15, Arrington4, W. Hall3, Wrenn4, Barnes 6, Avery 2. N: Caleb Houston 17, Tyron Berry 11, Jacori Morton 11, Rick Newman 10, Sallisbury 6.

Richard Winn 58, St Johns Christian 42

RW: Hudson Wade 21, Dru Caldwell 11, Boyd 9, McKeown 8, Carvahlo 7, Russell 2

Ridge View 104, Walhalla 50

W: Loggins 2, Eli Rowland 22, McCall 3, Garrett Cuczinski 14, Thorsland 2, Watkins 5, Cox 2. RV: Javon Anderson 19, Walyn Napper 19, Benson 8, Greene 7, Crosby Harris-James 13, Jenkins 2, McKenny 7, McKie 2, Parrott 6, Rice 5, Cincere Scott 11, Wilson 2, Major 4.

Gray Collegiate 62, Whale Branch 40

GC: Tommy Bruner 22, K. Robinson 8, Rivers 6, J. Robinson 9, DeLoach 6, Corbitt 6, McDuffie 2, Rhone 2

Dorman 68, Irmo 41

I: Dylan Williams 20, Caldwell 6, Bing 4, Washington 2, Anderson 1, Readus 5, Avery 2, Randall 1. D: Desor 3, Ta’Lon Cooper 15, Myles Tate 21, Atkins 2, Renwick 6, PJ Hall 21

Berkeley 76 River Bluff 64

B: DJ Chisolm 10, Butler 2, Fordham 5, Ishan White 22, Jackson 5, Trevar Smalls 23, Meggett 9. RB: Terrill Windom 12, Trottier 6, Spencer 7, Cusaac 2, Gary 3, JT Reeves 13, Andrew Robinson 16, Reeves 5

SCHSL Playoff Schedule

All games are at 7 p.m. unless noted

Saturday

Boys

Class 5A

Dorman 68, Irmo 41

Mauldin 63, Spring Valley 57

Lexington 64, Goose Creek 40

Berkeley 76, River Bluff 64

Class 4A

Greenville 68, Westwood 60

Ridge View 104, Walhalla 50

Travelers Rest 66, AC Flora 58

Darlington 78, Brookland-Cayce 49

Class 2A

Silver Bluff 75, North Central 54

Gray Collegiate 62, Whale Branch 40

Monday

Girls

Class 5A

Spring Valley at Nation Ford

James Island at Lexington

Class 4A

Ridge View at South Pointe

Lower Richland at Westwood

AC Flora at Myrtle Beach

Class 3A

Keenan at Seneca

Swansea at Bishop England

Class 2A

Lee Central at Saluda

East Clarendon at Gray Collegiate at Allen, 7:30 p.m.

Tuesday

Boys

Class 5A

Conway at Lexington

Class 4A

Travelers Rest at Ridge View

Class 3A

Southside at Keenan

Class 2A

Mullins at Gray Collegiate at Allen University

SCISA Playoff Schedule

Girls

Monday

Class A

Richard Winn vs. Beaufort Academy at Wilson Hall, 6 p.m.

Dorchester Academy vs. Newberry Academy at Wilson Hall, 7:30 p.m.

Tuesday

Class 3A

Cardinal Newman vs. Pinewood Prep at Sumter Civic Center, 8 p.m.

Boys

Saturday

Class A

Newberry Academy 48, Conway Christian 35

Richard Winn 58, St. John’s Christian 42

Class 2A

Spartanburg Christian 47, Northside Christian 31

Class 3A

Heathwood Hall 77, Northwood 55

Trinity-Byrnes 62, Ben Lippen 42

Tuesday

Class A

Richard Winn vs. Beaufort Academy at Wilson Hall, 3:30 p.m.

Clarendon Hall vs. Newberry Academy at Wilson Hall, 3:30 p.m.

Wednesday

Class 3A

Hammond vs. Heathwood Hall at Sumter Civic Center, 5 p.m.

Augusta Christian vs. Cardinal Newman at Sumter Civic Center, 8 p.m.

Lou Bezjak is the High School Sports Prep Coordinator for The State and Island Packet. He has covered high school sports in South Carolina for 16 years and is a two-time South Carolina Sports Writer of the Year by the National Sports Media Association.


  Comments