High School Basketball

Monday’s Midlands high school basketball playoff scores, schedule

Keenan eighth grader MiLaysia Fulwiley scored 22 points in the second-round playoff win over Woodruff on Feb. 14, 2019.
Keenan eighth grader MiLaysia Fulwiley scored 22 points in the second-round playoff win over Woodruff on Feb. 14, 2019. For The State

Girls Basketball

Lee Central 50, Saluda 40

S: Mya Carroll 13, Kalisha Hill 19, Tiara Daniels 6, Nadya Watson 2. LC: A’yanah Lucas 15, Kelonyah Dennis 2, ToShonna Horns 1, Jada Rodgers 9, Ke’osha Evins 1, Robionne Myers 10, Kendra Lesane 12.

Bishop England 57, Swansea 27

BE: Albano 2, Williams 4, Katie Brooks 10, Josie Dennis 11, Runey 2, Katie Cullum 14, Schar 2, Kelly Drummond 12. S: Lowman 9, Danae McNeal 10, Robinson 8.

Keenan 79, Seneca 67

K: Fulwiley 29, Burke 20, Woods 9, Jones 8, Lewis 8, Davis 3, Dukes 2. S: LeRoy 25, Kendrick 16, Crowe 12, Brown 9, Maddox 3, Hoover 2.

Bishop England 57, Swansea 27

BE: Albano 2, Williams 4, Katie Brooks 10, Josie Dennis 11, Runey 2, Katie Cullum 14, Schar 2, Kelly Drummond 12. S: Lowman 9, Danae McNeal 10, Robinson 8.

Spring Valley 76, Nation Ford 45

SV: Taylor Lewis 11, Tykiera Wiley 14, Destiny Coleman 14, Lauryn Taylor 22, Ashley Williamson 17, Britt 8.

East Clarendon 57, Gray Collegiate 28

EC: Anderson 5, Talaysia Cooper 24, Rhamey Floyd 12, McElveen 6, Dyer 3, Wilson 2, Williams 2, Rush 3.

SCHSL Playoff Schedule

All games are at 7 p.m. unless noted

Monday

Girls

Class 5A

Spring Valley 76, Nation Ford 45

Lexington 67, James Island 50

Class 4A

South Pointe 58, Ridge View 24

Westwood 63, Lower Richland 47

Myrtle Beach 51, AC Flora 28

Class 3A

Keenan 79, Seneca 67

Bishop England 57, Swansea 27

Class 2A

Lee Central 50, Saluda 40

East Clarendon 57, Gray Collegiate 28

Tuesday

Boys

Class 5A

Conway at Lexington

Class 4A

Travelers Rest at Ridge View

Class 3A

Southside at Keenan

Class 2A

Mullins at Gray Collegiate at Allen University, 6 p.m.

Friday

Girls

Class 4A Upper State

At Bon Secours Wellness Arena in Greenville

Westwood vs. South Pointe, 7 p.m.

Saturday

Class 3A Upper State

At Bon Secours Wellness Arena in Greenville

Keenan vs. Emerald, 2 p.m.

Class 5A Upper State

At Bon Secours Wellness Arena in Greenville

Spring Valley vs. Sumter, 5 p.m.

Class 5A Lower State

At Florence Civic Center

Lexington vs. Goose Creek, 5 p.m.

SCISA Playoff Schedule

Girls

Monday

Class A

Beaufort Academy 59, Richard Winn 29

Dorchester Academy 58, Newberry Academy 34

Tuesday

Class 3A

Cardinal Newman vs. Pinewood Prep at Sumter Civic Center, 8 p.m.

Boys

Tuesday

Class A

Richard Winn vs. Beaufort Academy at Wilson Hall, 3:30 p.m.

Clarendon Hall vs. Newberry Academy at Wilson Hall, 3:30 p.m.

Wednesday

Class 3A

Hammond vs. Heathwood Hall at Sumter Civic Center, 5 p.m.

Augusta Christian vs. Cardinal Newman at Sumter Civic Center, 8 p.m.

Lou Bezjak is the High School Sports Prep Coordinator for The State and Island Packet. He has covered high school sports in South Carolina for 16 years and is a two-time South Carolina Sports Writer of the Year by the National Sports Media Association.


  Comments