Cindi Ross Scoppe

Voter guide: Who’s running for the SC House this year

SC House members take the oath of office after the 2016 election. All 124 seats are on the ballot this year, although in most cases, there won’t be a choice in November.
SC House members take the oath of office after the 2016 election. All 124 seats are on the ballot this year, although in most cases, there won’t be a choice in November. tdominick@thestate.com

All 124 S.C. House seats are up for election this year. But voters in only 57 districts will have more than one name on the general election ballot in November. And nine of those contests will be between a major-party candidate and a third-party candidate, which essentially means they’re already decided.

More than half the members of the House — 67 of the 124 — will be determined before November: 17 in the June 12 Republican primary, five in the June 12 Democratic primary, and 45 who were decided when filing closed on March 30 and only one person had signed up to run.

Ten of the 19 House districts in Richland and Lexington counties will be contested in November, and in three of those races the only challenge to the incumbent is from a third-party candidate. The local races that will be decided in June involve challenges to GOP Reps. Nathan Ballentine and Micah Caskey and Democratic Rep. Leon Howard.

There are some excellent House members who are unopposed in both the primary and the general election. There are also some House members who I would not consider so excellent who will waltz back into office without any opposition. But whether they’re good legislators or bad, voters won’t have a say.

Among those with no opposition are Lexington Reps. Cally Forrest and Mac Toole and Richland Reps. Beth Bernstein, Jimmy Bales and Wendy Brawley.

ScoppeSmileVERTical
Cindi Ross Scoppe

At least one person will be elected to an open seat without opposition: Richland County Council Member Seth Rose, who was the only candidate to file for the seat being vacated by Rep. James Smith, who is running for governor.

__________

Voter guide: Who’s running for governor, other statewide offices this year

Voter guide: Who’s running for Richland and Lexington county offices this year

Why you can’t get rid of that politician you don’t like in November

__________

Here’s the list of SC House candidates:

District

Primary

General

Party

First Name

Last Name

County

District 1

Republican

Bill

Whitmire

OCONEE

District 2

y

Democratic

Jody G

Gaulin

OCONEE

District 2

y

Republican

Bill

Sandifer

OCONEE

District 3

Republican

Gary

Clary

PICKENS

District 4

y

Republican

Davey

Hiott

PICKENS

District 4

y

Republican

Phillip

Healy

PICKENS

District 5

y

Republican

Alan

Quinn

PICKENS

District 5

y

Republican

David

Cox

PICKENS

District 5

y

Republican

Neal

Collins

PICKENS

District 6

y

American

Ryan

Cowsert

ANDERSON

District 6

y

y

Republican

Brian

White

ANDERSON

District 6

y

y

Republican

Rick

Freemantle

ANDERSON

District 7

y

Republican

Dennis Ted

Grindstaff

ABBEVILLE, ANDERSON

District 7

y

Republican

Jay

West

ABBEVILLE, ANDERSON

District 8

y

Republican

Don

Bowen

ANDERSON

District 8

y

Republican

Jonathon

Hill

ANDERSON

District 9

Republican

Anne

Thayer

ANDERSON

District 10

y

Democratic

Lucy

Hoffman

ANDERSON, GREENVILLE, PICKENS

District 10

y

Republican

West

Cox

ANDERSON, GREENVILLE, PICKENS

District 11

y

Democratic

Devon D

Smith

ABBEVILLE, ANDERSON

District 11

y

y

Republican

Craig

Gagnon

ABBEVILLE, ANDERSON

District 11

y

y

Republican

Dale C

Phillips

ABBEVILLE, ANDERSON

District 12

Democratic

Anne

Parks

GREENWOOD, McCORMICK

District 13

y

Democratic

Michael

Gaskin

GREENWOOD

District 13

y

Republican

John

McCravy

GREENWOOD

District 14

Republican

Mike

Pitts

GREENWOOD, LAURENS

District 15

y

Democratic

JA

Moore

BERKELEY, CHARLESTON

District 15

y

y

Republican

Samuel

Rivers Jr

BERKELEY, CHARLESTON

District 15

y

y

Republican

Steven

Smith

BERKELEY, CHARLESTON

District 16

Republican

Mark N

Willis

GREENVILLE, LAURENS

District 17

y

Democratic

Judi

Buckley

GREENVILLE

District 17

y

y

Republican

Lee B

Vining

GREENVILLE

District 17

y

y

Republican

Mike

Burns

GREENVILLE

District 18

y

Republican

Tommy

Stringer

GREENVILLE

District 18

y

Republican

Tony

Gilliard

GREENVILLE

District 19

y

y

Democratic

Carrie

Counton

GREENVILLE

District 19

y

y

Democratic

Hao

Wu

GREENVILLE

District 19

y

Republican

Dwight

Loftis

GREENVILLE

District 20

y

Republican

Adam

Morgan

GREENVILLE

District 20

y

Republican

Bobby

Davis

GREENVILLE

District 21

y

Republican

Bobby

Cox

GREENVILLE

District 21

y

Republican

Phyllis

Henderson

GREENVILLE

District 22

y

Democratic

B K

Brown

GREENVILLE

District 22

y

y

Republican

Brett

Brocato

GREENVILLE

District 22

y

y

Republican

Jason

Elliott

GREENVILLE

District 22

y

y

Republican

Samuel

Harms

GREENVILLE

District 23

Democratic

Chandra

Dillard

GREENVILLE

District 24

Republican

Bruce

Bannister

GREENVILLE

District 25

y

y

Democratic

Bruce

Wilson

GREENVILLE

District 25

y

y

Democratic

Jack

Logan

GREENVILLE

District 25

y

y

Democratic

Leola

Robinson-Simpson

GREENVILLE

District 25

y

Independence

Tony

Boyce

GREENVILLE

District 25

y

Republican

Steve

Moore

GREENVILLE

District 26

y

Democratic

John

Kraljevich

YORK

District 26

y

Republican

Raye

Felder

YORK

District 27

y

Republican

Fred

Wall

GREENVILLE

District 27

y

Republican

Garry R

Smith

GREENVILLE

District 27

y

Republican

Ira

Williams

GREENVILLE

District 28

Republican

Ashley

Trantham

GREENVILLE

District 29

Republican

Dennis

Moss

CHEROKEE, CHESTER, YORK

District 30

Republican

Steve

Moss

CHEROKEE, YORK

District 31

Democratic

Rosalyn

Henderson-Myers

SPARTANBURG

District 32

y

Republican

Max

Hyde

SPARTANBURG

District 32

y

Republican

O'Neal

Mintz

SPARTANBURG

District 33

y

Republican

Eddie

Tallon

SPARTANBURG

District 33

y

Republican

Tommy

Dimsdale

SPARTANBURG

District 34

Republican

Mike

Forrester

SPARTANBURG

District 35

y

Democratic

Helen

Pendarvis

GREENVILLE, SPARTANBURG

District 35

y

Republican

Bill

Chumley

GREENVILLE, SPARTANBURG

District 36

Republican

Rita

Allison

GREENVILLE, SPARTANBURG

District 37

y

Republican

Donna

Hicks

SPARTANBURG

District 37

y

Republican

Steven

Long

SPARTANBURG

District 38

y

Republican

Joan

Clyborne

SPARTANBURG

District 38

y

Republican

Josiah

Magnuson

SPARTANBURG

District 39

Republican

Cal

Forrest

LEXINGTON, SALUDA

District 40

Republican

Richard 'Rick'

Martin

NEWBERRY

District 41

y

y

Democratic

Mary Gail

Douglas

CHESTER, FAIRFIELD, RICHLAND

District 41

y

y

Democratic

Annie E

McDaniel

CHESTER, FAIRFIELD, RICHLAND

District 41

y

United Citizens

Fred

Kennedy

CHESTER, FAIRFIELD, RICHLAND

District 42

y

Republican

Brooks

Carwile

LAURENS, UNION

District 42

y

Republican

Doug

Gilliam

LAURENS, UNION

District 42

y

Republican

Phillip

Russell

LAURENS, UNION

District 43

y

Democratic

Tom

Hawk

CHESTER, YORK

District 43

y

y

Republican

Joe

Tate

CHESTER, YORK

District 43

y

y

Republican

Randy

Ligon

CHESTER, YORK

District 44

Democratic

Mandy

Powers Norrell

LANCASTER

District 45

y

y

Democratic

Stephanie

Heald-Fisher

LANCASTER, YORK

District 45

y

y

Democratic

Corin

Buskey

LANCASTER, YORK

District 45

y

Republican

Brandon

Newton

LANCASTER, YORK

District 46

y

Democratic

Carl Kenny

Dicks

YORK

District 46

y

Republican

Gary

Simrill

YORK

District 47

y

Democratic

Marty R

Cotton

YORK

District 47

y

Republican

Thomas E Tommy

Pope

YORK

District 48

y

Democratic

Vickie

Holt

YORK

District 48

y

Republican

Bruce M

Bryant

YORK

District 49

y

American

Johnny

Walker

YORK

District 49

y

Democratic

John R

King

YORK

District 50

Democratic

Will

Wheeler

KERSHAW, LEE, SUMTER

District 51

Democratic

David

Weeks

SUMTER

District 52

y

Democratic

Laurie Slade

Funderburk

KERSHAW

District 52

y

Republican

Penry

Gustafson

KERSHAW

District 53

Republican

Richie

Yow

CHESTERFIELD, LANCASTER

District 54

Democratic

Patricia Pat

Moore Henegan

CHESTERFIELD, DARLINGTON, MARLBORO

District 55

y

Democratic

Jackie E

Hayes

DARLINGTON, DILLON, HORRY, MARLBORO

District 55

y

Democratic

Archie

Scott

DARLINGTON, DILLON, HORRY, MARLBORO

District 55

y

Democratic

Jack

Scott

DARLINGTON, DILLON, HORRY, MARLBORO

District 56

Republican

Tim

McGinnis

HORRY

District 57

Democratic

Lucas

Atkinson

DILLON, HORRY, MARION

District 58

y

Democratic

Paul D

Morse

HORRY

District 58

y

Republican

Jeff

Johnson

HORRY

District 59

Democratic

Terry

Alexander

DARLINGTON, FLORENCE

District 60

y

Democratic

Devon Justin

Long

DARLINGTON, FLORENCE

District 60

y

Republican

Phillip

Lowe

DARLINGTON, FLORENCE

District 61

Democratic

Roger K

Kirby

FLORENCE, MARION

District 62

y

y

Democratic

Joe

Ard

DARLINGTON, FLORENCE

District 62

y

y

Democratic

Linda

Byrd-Spearman

DARLINGTON, FLORENCE

District 62

y

y

Democratic

Robert

Williams

DARLINGTON, FLORENCE

District 62

y

Republican

Billy

Baldwin

DARLINGTON, FLORENCE

District 63

y

Democratic

Mike

Brank

FLORENCE

District 63

y

Republican

Jay

Jordan

FLORENCE

District 64

y

Democratic

Mitch

Ellerby

CLARENDON, SUMTER

District 64

y

Democratic

Robert L

Ridgeway III

CLARENDON, SUMTER

District 65

Republican

Jay

Lucas

CHESTERFIELD, DARLINGTON, KERSHAW, LANCASTER

District 66

y

Democratic

Gilda

Cobb-Hunter

ORANGEBURG

District 66

y

Republican

Tom

Connor

ORANGEBURG

District 67

y

Libertarian

Brandon

Humphries

SUMTER

District 67

y

Republican

Murrell

Smith

SUMTER

District 68

y

Libertarian

Cameron

Ventura

HORRY

District 68

y

Republican

Heather Ammons

Crawford

HORRY

District 69

y

Democratic

Beth Ann

Rocheleau

LEXINGTON

District 69

y

Libertarian

David

Morris

LEXINGTON

District 69

y

Republican

Chris

Wooten

LEXINGTON

District 70

Democratic

Wendy C

Brawley

CLARENDON, SUMTER

District 71

y

Republican

Britton

Wolf

LEXINGTON, RICHLAND

District 71

y

Republican

Nathan

Ballentine

LEXINGTON, RICHLAND

District 71

y

Republican

Todd

Watlington

LEXINGTON, RICHLAND

District 72

Democratic

Seth

Rose

RICHLAND

District 73

y

Democratic

Chris

Hart

RICHLAND

District 73

y

Republican

Ralph

Bell

RICHLAND

District 74

y

Democratic

J Todd

Rutherford

RICHLAND

District 74

y

United Citizens

Michael

Block

RICHLAND

District 75

y

Democratic

John Vernon

Crangle

RICHLAND

District 75

y

Republican

Kirkman

Finlay III

RICHLAND

District 76

y

Democratic

Leon

Howard

RICHLAND

District 76

y

Democratic

T'Nae

Parker

RICHLAND

District 77

y

y

Democratic

Joe

McEachern

RICHLAND

District 77

y

y

Democratic

John A

McClenic

RICHLAND

District 77

y

y

Democratic

Kambrell

Garvin

RICHLAND

District 77

y

y

Democratic

Deyaska

Spencer

RICHLAND

District 77

y

Libertarian

Justin

Bishop

RICHLAND

District 78

Democratic

Beth

Bernstein

RICHLAND

District 79

y

Democratic

Ivory

Thigpen

RICHLAND

District 79

y

Libertarian

Victor

Kocher

RICHLAND

District 80

Democratic

Jimmy

Bales

KERSHAW, RICHLAND

District 81

y

Democratic

Elise

Fox

AIKEN

District 81

y

Republican

Bart

Blackwell

AIKEN

District 82

Democratic

William Bill

Clyburn

AIKEN, EDGEFIELD, SALUDA

District 83

y

Libertarian

David

Weikle

AIKEN, EDGEFIELD

District 83

y

Republican

Bill

Hixon

AIKEN, EDGEFIELD

District 84

y

Democratic

Jennifer Cook

Lariscey

AIKEN

District 84

y

y

Republican

Ronnie

Young

AIKEN

District 84

y

y

Republican

Susan J

Swanson

AIKEN

District 85

y

Democratic

Sam

Edwards

LEXINGTON

District 85

y

Republican

Chip

Huggins

LEXINGTON

District 86

Republican

Bill

Taylor

AIKEN

District 87

y

Democratic

Diane

Summers

LEXINGTON

District 87

y

y

Republican

Todd

Carnes

LEXINGTON

District 87

y

y

Republican

Austin

Bowers

LEXINGTON

District 87

y

y

Republican

Paula Rawl

Calhoon

LEXINGTON

District 88

Republican

Mac

Toole

LEXINGTON

District 89

y

Republican

Billy R

Oswald

LEXINGTON

District 89

y

Republican

Micah

Caskey

LEXINGTON

District 90

Democratic

Justin

Bamberg

BAMBERG, BARNWELL, COLLETON

District 91

Democratic

Lonnie

Hosey

ALLENDALE, BARNWELL, ORANGEBURG

District 92

Republican

Joe

Daning

BERKELEY

District 93

y

Democratic

Russell L

Ott

CALHOUN, LEXINGTON< ORANGEBURG

District 93

y

Republican

Terry L

Kiser Sr

CALHOUN, LEXINGTON< ORANGEBURG

District 94

y

Democratic

Damian

Daly

CHARLESTON, DORCHESTER

District 94

y

y

Republican

Con

Chellis

CHARLESTON, DORCHESTER

District 94

y

y

Republican

Evan

Guthrie

CHARLESTON, DORCHESTER

District 94

y

y

Republican

Glenn

Zingarino

CHARLESTON, DORCHESTER

District 95

y

y

Democratic

Gene

Gartman Jr

ORANGEBURG

District 95

y

y

Democratic

Jerry

Govan

ORANGEBURG

District 95

y

y

Democratic

Kevin

Ray

ORANGEBURG

District 95

y

Republican

Chester D

Palmer

ORANGEBURG

District 96

y

Democratic

Bob

Vanlue

LEXINGTON

District 96

y

y

Republican

Kit

Spires

LEXINGTON

District 96

y

y

Republican

Perry

Finch

LEXINGTON

District 97

y

Democratic

Patsy G

Knight

COLLETON, DORCHESTER

District 97

y

y

Republican

Don

Johnson

COLLETON, DORCHESTER

District 97

y

y

Republican

Mandy W

Kimmons

COLLETON, DORCHESTER

District 98

y

Republican

Chris

Murphy

DORCHESTER

District 98

y

Republican

Larry

Hargett

DORCHESTER

District 99

y

Democratic

Jen

Gibson

BERKELEY, CHARLESTON

District 99

y

Republican

Nancy

Mace

BERKELEY, CHARLESTON

District 100

y

Democratic

Michael W

Yates

BERKELEY

District 100

y

y

Republican

Sylleste H

Davis

BERKELEY

District 100

y

y

Republican

Tom

Fernandez

BERKELEY

District 101

Democratic

Alfred

Darby

CLARENDON, WILLAIMSBURG

District 102

y

Democratic

Joe

Jefferson

BERKELEY,DORCHESTER

District 102

y

Republican

Terry

Hardesty

BERKELEY,DORCHESTER

District 103

y

Democratic

Carl L

Anderson

GEORGETOWN, HORRY, WILLIAMSBURG

District 103

y

Democratic

John D

Henry

GEORGETOWN, HORRY, WILLIAMSBURG

District 103

y

Democratic

Dedric

Bonds

GEORGETOWN, HORRY, WILLIAMSBURG

District 104

y

Republican

Greg

Duckworth

HORRY

District 104

y

Republican

William

Bailey

HORRY

District 105

Republican

Kevin

Hardee

HORRY

District 106

y

American

Robin

Gause

HORRY

District 106

y

Democratic

Robin

Gause

HORRY

District 106

y

Republican

Russell

Fry

HORRY

District 107

Republican

Alan

Clemmons

HORRY

District 108

Republican

Lee

Hewitt

CHARLESTON, GEORGETOWN

District 109

y

Democratic

David

Mack III

CHARLESTON, DORCHESTER

District 109

y

Libertarian

Rodney

Travis

CHARLESTON, DORCHESTER

District 110

y

Democratic

Ben

Pogue

CHARLESTON

District 110

y

y

Republican

Russell

Guerard

CHARLESTON

District 110

y

y

Republican

Will

Freeman

CHARLESTON

District 110

y

y

Republican

William S

Cogswell Jr

CHARLESTON

District 111

Democratic

Wendell G

Gilliard

CHARLESTON

District 112

y

Democratic

Joe

Preston

CHARLESTON

District 112

y

y

Republican

Jason

Clouse

CHARLESTON

District 112

y

y

Republican

Mike

Sottile

CHARLESTON

District 113

Democratic

Marvin R

Pendarvis

CHARLESTON, DORCHESTER

District 114

y

Democratic

Dan P

Jones

CHARLESTON, DORCHESTER

District 114

y

Libertarian

Melissa

Couture

CHARLESTON, DORCHESTER

District 114

y

Republican

Lin

Bennett

CHARLESTON, DORCHESTER

District 115

y

Democratic

Carol

Tempel

CHARLESTON

District 115

y

Republican

Peter

McCoy

CHARLESTON

District 116

y

Democratic

Robert L

Brown

CHARLESTON, COLLETON

District 116

y

y

Republican

Carroll

O'Neal

CHARLESTON, COLLETON

District 116

y

y

Republican

Charles A

Glover

CHARLESTON, COLLETON

District 117

y

Democratic

Krystle N

Simmons

BERKELEY, CHARLESTON

District 117

y

y

Republican

Jordan Scott

Pace

BERKELEY, CHARLESTON

District 117

y

y

Republican

Bill

Crosby

BERKELEY, CHARLESTON

District 118

Republican

Bill

Herbkersman

BEAUFORT, JASPER

District 119

y

Democratic

Leon

Stavrinakis

CHARLESTON

District 119

y

Republican

Paul

Sizemore

CHARLESTON

District 120

y

Democratic

Gabriela

Failing

BEAUFORT, JASPER

District 120

y

Republican

Weston

Newton

BEAUFORT, JASPER

District 121

Democratic

Michael F

Rivers Sr

BEAUFORT COLLETON

District 122

y

Democratic

Shedron

Williams

BEAUFORT, HAMPTON, JASPER

District 122

y

Democratic

Bill

Bowers

BEAUFORT, HAMPTON, JASPER

District 123

y

Democratic

Mario

Martinez

BEAUFORT

District 123

y

y

Republican

Jeff

Bradley

BEAUFORT

District 123

y

y

Republican

Phil W

Hartman

BEAUFORT

District 124

Republican

Shannon

Erickson

BEAUFORT

Ms. Scoppe writes editorials and columns for The State. Reach her at cscoppe@thestate.com or (803) 771-8571 or follow her on Twitter or like her on Facebook @CindiScoppe.

  Comments